Alın Estetiği

Alın Estetiği

Alın için estetik uygulamalar kimlerde uygulanır?

Saçlı deri ile gözler arasında uzanan alın aslında kaşlarla devamlı olan bir yapıdır. Alındaki sarkma / düşme kaşlarda da düşmeye yol açar. Alın sarkması en çok yaşlanma sonucudur. Alın ve göz kapaklarında sarkma, çizgilenme ve asimetriler kişiyi mutsuz, yorgun ve hatta ümitsiz gösterebilir. Alında erime ve çökme de bir başka sorundur. Alın problemleri: sarkma, alında yatay çizgiler, kaş arası dikey çizgiler, kaşlarda düşme, kaşlarda asimetri, alında düzleşme, alında kemikten kaynaklanan çökmüş ya da yer yer kabarmış alanlar.

Kaş Kaldırma, Alın Asma ve Germede Kullanılan Teknikler

Botulinum Toksini
Kaş kaldırma, "kaz ayakları" çizgilerini ortadan kaldırmak ve kaş arasındaki dikey “kaş çatıklığı” çizgilerini kaldırmak için çok faydalıdır. 6-9 ayda bir Dysport® tekrarlanmalıdır.

Alın Germe
Ameliyathanede cerrahi gerektirir. Kafada ödem ve bir gün hastanede kalış gerektirir. Bu ameliyatta sarkan fazla deri alında üst saçlı deri-alın derisi çizgisine yedirilip toplanır. Bazı hastalarda sınırlı saçlı deri kesileriyle de girilip kaşlar cerrahi olarak kaldırılabilir. "Badem göz ameliyatı" ile kaş kenarındaki saçlı deriden bir parça çıkartılıp sıkılaştırma yapılarak kaş kenarı gerilip kaş kaldırma elde edilebilir.

Dikişlerle Kaş Kaldırma
Basit ve kolay bir işlemdir.

Özel İplerle Kaş Kaldırma
Silhouette Soft PLA ® konili iplerle kaş kaldırılabilir. Kaşın dış köşesinden konili ipliğin bağlı olduğu iğneyle girilerek kaşın iç köşesine ilerlenip iğne çıkartılıp kesilir. Konili ipliğin devamındaki iğne kaş dış köşesinden girilip saçlı deriden çıkartılır ve kaş asılır. İğne delikleri iz bırakmaz.

Anestezi

Botulinum Toksini Enjeksiyonu: Krem sürülerek ve buz teması ile yüzeyel anestezi.
Alın Germe Ameliyatı: Genel anestezi ve hastanede 1 gün-gece kalış.
Dikişlerle Kaş Kaldırma: Genellikle lokal anestezi, bazen lokal ve aynı anda sakinleştirici (sedasyon) anestezisi.
Silhouette Soft veya Diğer Askılayıcı İplerle Kaş Kaldırma: Lokal anestezi ve sinir blok anestezisi.

Ameliyat Süresi

Botulinum Toksini: 20 dakika, Alın germe ameliyatı: 2-3 saat içinde.
İplerle Kaş Asma: en fazla 1 saat.

Hastanede Kalış

Alın germe ameliyatının olduğu günün ertesi günü taburcu olabilir.

İyileşme Süreci

İşlem sonrasında alında az veya çok ama mutlaka bir şişlik olacaktır. Morluk bazen olabilir. Bu şişlik ilk 48 saatte en yüksek düzeye ulaşacaktır ve sonraki bir hafta içinde oldukça azalacaktır. Yaklaşık 7-10 gün içinde işe dönebilirsiniz. Özel tırtıklı veya konili iplerle kaş veya alın asma yapılmışsa aynı gün işe gidilebilir. Ufak tefek şişlikler olursa 1-2 günde geçer. İğne delikleri kendiliğinden kapanır ve iz bırakmaz.

Sonuç

Alında ve kaşlarda makul ölçülerde ve yakışan (her hastaya göre değişebilir) bir gerginlik ve yükselme olur. Kişinin yorgun görüntüsü gider. Kişi dinamik, çekici, genç ve "alımlı" bir görünüme kavuşur.

Riskler nelerdir?

Kanama, iltihaplanma (enfeksiyon), alın kenarında izler, kaşlarda asimetri, saçlı deri içinde iz kabarması (skar) ve bazen saçsız izler.

Öneriler

Alın ve yüz üst 1/3 bölgesindeki işle veya ameliyatlardan sonraki 2 gün süreyle direkt travmadan koruyunuz, ameliyat sonrası 2-4 gün baş yerden 30 derece yukarıda olacak şekilde uyuma ve istirahat etme önerilir. İlk 2 gün çok fazla efor ve hareketlilik uygun olmaz; şişlikleri yayabilir ve arttırabilir.

İdeal olan “alın estetiği” için ameliyatsız ve ameliyat içeren girişimlerin/işlemlerin beraber ve ahenkli kullanımıdır.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj