Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Dudak Estetiği Kimlerde Uygulanır?

Dudak, bazı kişilerde yapısal veya genetik olarak ince yapıdadır ya da menopoz ve yaşlanma sonucu hacim kaybeder ve incelir. Ayrıca sarkma ve köşelerde aşağı dönme oluşabilir. Bazı hastalarda da dudaklarda aşırı şişme ve kalınlaşma olabilir. Hastayı rahatsız eden dudak kalınlaşmalarında ise inceltme ameliyatı yapılabilir. Dudaklara hacim kazandırmak ve sarkmayı düzeltmek için cerrahi ve cerrahi olmayan (ameliyatsız) yöntemler vardır.

Dudak Problemleri

Anestezi

Genellikle lokal anestezi, bazen lokal ve aynı anda sakinleştirici (sedasyon) anestezisi. Özel durumlarda, genel anestezi altında (ama aynı gün taburcu).

Ameliyat Süresi

1-1.5 saat içinde

Hastanede Kalış

Ameliyatın olduğu gün biraz istirahat sonrası taburcu olabilir.

Cerrahi İşlem

(1) Yüzeyel dudak kırışıklıkları için dermabrazyon, kimyasal deri soyma (peeling) ve lazer uygulaması sırasıyla veya tek tek uygulanabilir.
(2) Hyaluronik asit yapısındaki enjekte edilebilen hazır dolgu maddeleri ile dudak büyütme yapılabilir. Dudak doldurmada asla silikon ve yabancı maddeler kullanılmamaktadır.
(3) Dudak dokusunu büyütmek veya kalınlaştırmak için dermiş greft (derin deri dokusu) kullanılabilir.
(4) Dudak dolgusu yapmak için vücudun başka yerinden alınan yağ dokusu enjekte edilebilir.
(5) İçe dönük dudak problemi varsa üst dudak derisinden (beyaz dudak) ince bir dilim çıkartılarak içe dönük dudak (kırmızı dudak) yukarı doğru çekilerek dudak konturları düzeltilir. Sadece üst dudak kenarında ve geride iz bırakmayan bir dikiş hattı oluşur.

İyileşme Süreci

İşlem sonrasında dudaklarda az veya çok ama mutlaka bir şişlik olacaktır. Morluk bazen olabilir. Bu şişlik ilk 48 saatte en yüksek düzeye ulaşacaktır ve sonraki bir hafta içinde oldukça azalacaktır. İçe dönük dudak cerrahi olarak düzeltilip dışa çekilmişse hastalarda 7-10 gün süreyle dudak kenarında dikişlerde bantlama yapılır ve biçim korunup şişlik azaltılmaya çalışılır. Yaklaşık birkaç gün sonra işe dönebilirsiniz. Dudak içine deri ince deri altı dokular konmuşsa ağız köşelerinden bir hafta sonra dikiş alınır. Dudak içine yağ enjeksiyonu yapılmışsa 7-10 gün şişlik olur ve fazla şişeceği kesindir. Üst dudaktaki ince çizgilere lazer, dermabrazyon (aşındırarak yenileme) veya kimyasal "peeling" yapılmışsa dudakta 48 saat şişlik olur ve 1-3 hafta hafif pembelik olur.

Sonuç

Dudak dokusunda dolgunluk ve/veya çizgilerde azalma ve kaybolma olur. Dudak çekici ve genç “alımlı” bir görünüme kavuşur.

Riskler Nelerdir?

Kanama, iltihaplanma (enfeksiyon), dudak kenarında izler, dudakta asimetri, iz kabarması (skar).

Öneriler

Dudaklarınızı işlemden sonraki 3 ay süreyle direkt travmadan koruyunuz. 1-2 hafta baş 30 derece yukarıda olacak şekilde uyuma ve istirahat etme önerilir.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj