Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Tedavisi Hangi Durumlarda Yapılır?

Erkeklerdeki göğüs büyümesine "Jinekomasti" adı verilir. Jinekomasti, herhangi bir hormonal bozukluk sonucu oluşabilir. Erkeklerde doğumdan itibaren 3 farklı evrede erkeklerde meme büyümesi “normal” kabul edilebilir. Bunun dışındaki yaşlarda altta yatan ve meme büyümesine neden olan bazı hormonal bozukluklar ya da değişiklikler aramak gerekir. Özellikle günümüzde kilodaki değişiklikler, obesite ve bazı ilaçlar en sık jinekomasti nedenleridir. Jinekomastinin erken ve ileri dönemleri için farklı cerrahi tedavi metodları vardır. Ameliyat veya “liposuction” ile çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Uygulama Nedeni Nedir?

Erkeklerde göğüs yağlanma ve/veya meme dokusu artışı sonucu oluşabilir. Büyük bir göğüs yapısı ve beraberinde büyümüş bir meme erkekler için büyük bir psikolojik ve görsel rahatsızlık sebebidir; bu durum günlük giysi seçimlerine kadar birçok olumsuz etki yaratır. Erkekler yeniden normal bir göğüs konturuna kavuşmak için fazla yağlardan kurtulmak isterler.

Hangi Bölgelere Uygulanıyor?

Jinekomastinin vakumla yağ emilerek tedavisi (liposuction) sağ ve sol göğüse uygulanır. Gerekirse bu işlem sonrasında genişlemiş olan meme başı da daraltılabilir ve 2 cm normal çapa indirilebilir.

Jinekomasti Cerrahi Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Bu grupta liposuction ile tedavi edilemeyecek durumda olan ve göğüsleri çok büyük, genişlemiş, sarkmış, katlanmış ve göğsü ucu da sarkmış olan hastalar cerrahi olarak fazla deri ve yağ dokusu kesilerek ameliyat edilir. Burada deri de çok genişlemiş olduğu için başka bir olasılık kalmamıştır. Cerrahi ameliyatla ya meme ucunu koruyan ve yerinde bırakan göğüs üzerinde yatay bir iz, memenin yatay katlanma yerine uyan bir iz ya da ters T harfi şeklinde izler kalabilir. Jinekomasti için yapılan cerrahi meliyat izleri genellikle KALICIDIR ve GEÇMEZ ancak çok azaltılabilir.

Nasıl Uygulanıyor?

Erkek memesinin “liposuction” ile küçültülmesi meme başında ve koltuk altındaki 5 mm uzunluktaki minik kesilerden girilerek dairevi tarzda fazla yağ ve meme dokusunun emilerek alınması şeklindedir. Eğer memede katlanma varsa o durumda göbek içinde 4-5 mm’lik bir kesi yapıp oradan da girip yukarıya doğru bu katlanmayı da açmak için “liposuction” yapmak gerekebilir. Öncelikle, bölgesel veya genel anestezi altında yapılır ancak uzun süreli bir işlem değildir.

Cerrahi Olarak Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında, fazla olan meme dokusu, artmış yağ dokusu ve sarkmış olan deri çıkartılır ve yatay bir ize veya meme altı ize uygun kapatılır. Dren genellikle konur ve 1-3 günde çıkartılır.

İşlem Ne Kadar Sürer?

Liposuction ile yağların kısmen alınması ameliyatı yaklaşık 60-75 dk sürer ve hasta en erken birkaç saat sonra normale dönebilir. Fazla ağrılı bir işlem değildir. Hasta genelde aynı günün akşamı normal hayatına devam edebilir. Cerrahi ameliyat yapılırsa o zaman hastanın 1 gün ve 1 gece hastanede kalması gereklidir. Drenler olabilir ve bu drenler 1-3 günde çekilir.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

Sonuçlar işlem tamamlandıktan hemen sonra belirginleşiyor. Uygulamanın ardından oluşan ödem kaybolunca 6-8 hafta içinde görünüm son haline gelir. Göğse “liposuction” sonrasında mutlaka 1 ay özel korse kullanmak gereklidir.

Ne gibi olumlu etki bekleniyor?

Erkek hastalar için oldukça tatminkar ve mutlu edici bir ameliyattır. Kendisini görsel ve ruhsal olarak tam bir erkek gibi hisseder ve kadınsı görünümü kendisinden silmiş olur. Yazın sıcak havalarda rahatça tişört giyebilir. Mayosunu giyip üstünü kapatma ihtiyacı hissetmeden denize girebilir.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj