Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız Burun Estetiği

Ameliyatsız Burun İşlemleri (Kimyasal Rinoplasti) Kimlerde Yapılır?

Aslında genel olarak burnunda estetik sorun ÇOK AZ olan hastalarda, genellikle herhangi bir burun cerrahisi işlemini HİÇ istemeyen hastalarda ve estetik veya diğer nedenlerle burun ameliyatı olmuş ancak ufak tefek pürüzleri ve mükemmeliyet sorunları olan hastalarda ya da sadece burun ucu veya burun kökünü yükseltmek isteyen hastalarda çok YENİ sayılabilecek bir işlemdir.

Anestezi

Dıştan ağrı kesici krem sürülerek veya çok nadiren lokal anestezi altında yapılır.

İşlem Süresi

20-30 dakika, bazen 10 dakika.

Hastanede Kalış

Aynı gün işlem sonrası hemen kalkıp evinize gidebilirsiniz.

Ameliyatsız İşlemler

Kesi yoktur. Hastanın önceden iyi değerlendirilmesi gerekir. Herkese uygun olmayabilir. Allerjik ve bağışıklık hastalığı olanlarda yapılması riskli olabilir.

İşlemler 3 bölüme ayrılabilir:

(1) Dolgu maddesi enjeksiyonları: Polikaprolakton, Kalsiyum hidroksi apatit veya Hyaluronik asit gibi dolgu maddeleri ile burun şekli ve konturu düzeltilebilir. Bunlar basit ama bir uzmanın yapması gereken dolgu enjeksiyonlarıdır. Bir iğne deliğinden yapılır. Çok ağrılı değildir. Dıştan ağrı kesici krem sürülerek yapılabilir. Silikon, sentetik veya polimer maddeler kullanılmamaktadır.

(*) Dolgu maddesinin CE Avrupa veya FDA belgesi var mıdır? Güvenli midir? Sorunuz.

(2) İple burun ucu kaldırma: Lokal anestezi altında yapmak gerekir. Ufak delik ve kesilerden girilerek buradan ilerletilen “özel tırtıklı” ipliklerle burun ucu kaldırılabilir. Hafif cerrahiye yakın bir işlemdir.

(3) Burun ucu Botulinum Toksin uygulaması: burun ucuna birkaç noktadan Botulinum toksini iğneyle enjekte edilerek burun ucu uygun hastalarda bir miktar yükseltilebilir. Doktorunuza danışarak uygunluğunuza karar veriniz. Herkeste sonuç vermeyebilir ve her hastaya uygun olmayabilir.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında burunda ve alt göz kapaklarında/yanakta çok hafif şişlik olabilir. Morluk olma olasılığı çok düşüktür. Burun hemen biçim alır ve sonuçlar uzun sürelidir. Hyaluronik asit ile yapılan burun dolgusunda alınan sonuç bir yıl içinde eskisine dönebilir.

Sonuç

Burun konturlarında düzelme sağlar ancak sonuç kalıcı değildir. Tekrarlanması gerekecektir.

Riskler nelerdir?

Kanama, iltihaplanma (enfeksiyon), alerjik reaksiyonlar, biçim bozukluğu, asimetriler, dolgunun hızlı erimesi (kişiden kişiye değişir; önceden bilmek zordur).

Öneriler

Burnunuzu işlemden sonraki 6 ay süreyle direkt travmadan koruyunuz. Kendiniz, eşiniz, çocuğunuz ve besliyorsanız küçük hayvanlardan koruyunuz. Doktorunuzla görüşerek takiplerinize geliniz.

Dikişler

Dolgu veya Botulinum Toksin enjeksiyonlarında dikiş veya kesi yoktur.

İple asmada bazen ufak milimetrik dikişler gerekebilir.

Revizyon

Dolguların bir erime süresi VARDIR. Dolgu maddelerinin belirli aralıklarla tekrar tekrar enjeksiyonu gerekebilir. Ameliyata eşdeğer DEĞİLDİR. Sonuçlar kalıcı DEĞİLDİR. Kalıcı dolguları ben uygulamıyorum ve doğru bulmuyorum. Silikon veya Aquamid gibi sentetik dolgular (“kalıcı dolgu”) kullanmıyorum. Bunların çok sakıncaları ve komplikasyonları vardır!

Botulinum toksini enjeksiyonu 6-9 ayda bir kez tekrarlanmalıdır.

İple asma sonrası, burun da her organ gibi sarktığından, 5-10 yılda bir kez tekrar “İple asma” gerekir. Durumun uygunluğunu doktorunuzla değerlendiriniz.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj