Bacak Germe Ameliyatı

Bacak Germe Ameliyatı

Kimlerde Uygulanır?

Bacak içi germe ameliyatı bacaktaki fazla ve sarkan deri ile yağ dokusunun cerrahi olarak çıkartılarak estetik olarak güzel bir görünüm kazandırılmasıdır. Bacakların biçimi özellikle çok fazla kilo veren ya da kilo alan kişilerde önemli bir sorundur. Bacakların iç kısmındaki sarkmalar ve yağ depolanmaları yaşlılığın ilk işaretlerinden sayılır. Ayrıca, çok spor geçmişi olmayan hastalarda da bacak sarkmasına rastlanılır.

Anestezi

Genel anestezi altında ameliyathanede yapılır.

Ameliyat Süresi

3-4 saat içinde tamamlanır.

Hastanede Kalış

Hastanede bir veya iki gün kalış gerekir.

Cerrahi İşlem

Bacak Germe 3 farklı türde yapılabilir. Bacaktaki sarkma, deri bolluğu ve yağ dokusunun durumuna göre bacak içi yatay, bacak içi yatay ve dikey ile bacak içi dikey iz kalacak şekilde bacak germe yapılabilir. Hasta ayaktayken çizimler yapılır ve parmaklar arasında uç uca getirilebilen en fazla genişlikte deri elips şeklinde dize doğru incelerek işaretlenir. Bacak iç kısmında yatay ve dikey ya da yatay ile dikey (T gibi) deri ile yağ dokuları kas kılıfına kadar diğer dokular korunarak çıkartılır.

Hastanın bacağında çok fazla yağlanma sonucunda sarkma varsa (ileri evre) o zaman önce “liposuction” yapılıp yağ kitlesi boşaltılır ve sonra sarkan deri parçası cerrahi olarak çıkartılır ve bacak gergin ve düzgün bir şekle getirilir.

İyileşme Süreci

Ameliyat dikişleri 10-15 gün içinde alınabilir. Bacağı asmak için bazı derin sütürler içten konmuştur; bu nedenle bu bölgeler birkaç gün hafif ağrır. Bu iç dikişler geç erir. Ameliyat sonrası bacaklar tamamen bandajlanır. Ameliyat sahası içine bacakların iç kısmında dren denilen kan ve diğer sıvıları toplayan plastik borular konur. Drenler 2-7 günde ve bazen daha ge ameliyat sonrası dönemde çekilir. Ameliyat sonrası kanı sulandırıcı ilaçlara başlanır (düşük molekül ağırlıklı heparin gibi) ve ameliyat sonrası 1. gün hasta ayağa kaldırılıp yürütülür.

İlk kontrol taburcu olduktan 2 gün sonradır. Bacakların ameliyat sonrası ilk 2 haftada hemen her zaman yüksekte tutulması ve fazla terlemenin önlenmesi önemlidir. Altı hafta ağır egzersiz yasaktır ve 3 hafta sonra hafif yürüyüşler başlatılabilir.

Bacak Germe İle Nasıl Bir Sonuç Elde Edilir?

Hastalarda memnuniyet çok fazladır. Bacak iç kısmından arkada popo kıvrımından önde bacak içi kıvrıma doğru uzanan bir düz dikiş çizgisi ve izi oluşur. Bu iz bazen geç iyileşir iç kısımda; her hastada iz tedavisi yapılmaktadır. Uzun dönemde pembe renkli izler oluşur. Bacak ve bacak içi şekil hastayı mutlu eder ve diz eklemine binen ağırlık da azalmış olur.

İyileşme Süreci

Bacak Germe ameliyatı sonrasında bacaklarda ilk birkaç gün şişlik olacaktır. Morluk bazen olur. Bu şişlik ilk 48 saatte en yüksek düzeye ulaşacaktır ve sonraki günlerde oldukça azalacaktır. Hastalarda 1-3 hafta değişen sürelerde bantlama ile dikişler desteklenir. Yaklaşık 6-7 gün sonra okula ya da işe dönebilirsiniz. Bacak iç kısmında ve popoya uzanan bölgede dikişler bazen geç iyileşir. Korse kullanımı mutlak gereklidir. Bu korse duruma göre en az bir ay kullanılır ve bazen 1-3 ay gerekebilir.

Olası Problemler

İyileşme sürecinde, dikişlerde ufak tefek alanlarda açılma (kısmen) riski %12 civarıdır. Serum sıvısı birikimi, enfeksiyon, deri nekrozu ve derin toplardamarlarda tıkanıklık çok az oranlarda görülür (%12, 10, 4, 1).

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj