Botoks Uygulamaları

Botoks Uygulamaları

Kullanılan Madde/İlaç/Materyel Nedir?

Bu amaçla Botulinum toksini kullanılır. Bu bir bakterinin (Clostridium Botulinum) 8 adet toksininden birisidir (yılan zehiri değildir). Normalde şişe içinde görünmeyen çok hassas bir maddedir. Bu bakterinin farklı toksinleri farklı markalarla estetik için kullanılmaktadır.

Uygulama Nedenleri Nelerdir?

Uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan bu yöntem mimik çizgileri olarak adlandırılan ve mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan alın çizgileri, göz kenarı çizgileri (kaz ayakları), kaş çatma çizgileri ve dudak üzerindeki çizgilerin düzeltilmesinde büyük bir yarar sağlıyor. Botulinum toksini kullanılarak düşen kaşlar kaldırılabilir.

Hangi Bölgelere Uygulanır?

Alın çizgileri, kaş arası kaş çatıklığı çizgileri, göz kenarındaki “kaz ayakları” kırışıklıkları, üst dudaktaki kırışıklıklar ve içe dönük dudağı kaldırmaya, kaş kaldırma amacıyla kaş köşelerine uygulanabilir.

Başka Hangi Amaçlarla da Uygulanabilir?

Çene kasına bağlı çene asimetrilerine, boyundaki kas kalınlaşmalarına ve göz kası spazmlarına uygulanabilir. Ayrıca, Migren ve kronik baş ağrılarının tedavisinde % 87 oranında başarılıdır.

Nasıl Uygulanıyor?

İşlem için BTL toksini 2-4 ml arası serum ile sulandırıldıktan sonra çok ince enjektörler ile önceden belirlenen yüz bölgelerine enjekte ediliyor. Uygulamadan önce enjeksiyon yapılması planlanan noktalar bir kalemle işaretlenerek işlem kolaylaştırılabiliyor. Hastanın farklı anatomik kas yapısı varsa buna da dikkat edilmelidir. Enjeksiyon o bölgedeki kırışıklığın oluşmasından sorumlu olan kasın içine uygulanıyor. Enjeksiyon öncesi lokal anestezi uygulanması önerilmiyor. Bu bölgelere, hemen enjeksiyondan önce buz uygulaması yapılıyor veya ağrı kesici bazı kremler (EMLA gibi) sürüldükten sonra etkisini göstermesi için en az 25 dakika bekleniyor.

İşlem Süresi

BTL toksin enjeksiyonu işlemi ortalama 15-20 dakika sürüyor.

Etkisi Ne Kadar Sürer?

BTL toksini yapılan kasın kasılmasının tamamen durması 1-3 gün sonra belirginleşiyor. Kaş kaldırma etkisi çok çabuk, bazen hemen ortaya çıkıyor. Enjeksiyon uygulandıktan sonra 3-7.günlerde istenen etki görülüyor ve yaklaşık 6 ay boyunca devam ediyor. Ancak kullanılan solüsyonun konsantrasyonu, uygulanan enjeksiyon tekniği gibi farklılıklar botulinum toksininin etkinliğini ve süresini değiştiriyor.

Ne Gibi Olumlu Etki Bekleniyor?

Bu enjeksiyon yüzde ve özellikle üst 1/3 bölgede kişiye yenilenmiş ve daha genç bir görünüm sağlıyor. Takvimleri, 3-5 yıl geri alarak gençleşmenizi sağlayabiliyor.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj