Burun Estetiği

Burun Estetiği

Rinoplasti Kimlerde Yapılır?

Çok geniş burunlar, burun ucu düşük burunlar, burun tabanı genişliği, burundaki asimetriler, burun sırtındaki kemerler, burunda kemik çıkıntılar Burun kökü ve burun ucunda hastayı mutsuz eden biçim bozuklukları burun deliklerinde genişlik farkı, asimetri.

Anestezi

Genel anestezi.

Not: Burun ucu ile sınırlı şekil bozukluklarında lokal anestezi ve sakinleştirici (sedasyon) anestezisi.

Ameliyat Süresi

1-2 saat.

Hastanede Kalış

Ameliyatın olduğu gece kalması gerekebilir bazen genel durum iyiyse aynı akşam taburcu olabilir.

Cerrahi İşlem

Estetik burun ameliyatı burun delikleri içinde ve burun delikleri arasındaki deri bölmeden yapılan kesilerden yapılmaktadır (Kapalı Rinoplasti). Burun ameliyatını burun arası deriyi tabandan keserek de yapan (Açık Rinoplasti) cerrahlar da vardır. Bu ufak kesilerden girilerek burun derisi kemik ve kıkırdak yapılardan kaldırılır; kıkırdak ve kemiğe yeniden biçim verilerek ve gerekirse kıkırdak ya da kemik eklenerek deri tekrar üzerine kapatılarak son biçim oluşturulur.

İyileşme Süreci

Ameliyat sonrasında burunda ve alt göz kapaklarında/yanakta şişlik ile az ya da çok morluk olacaktır. Bu şişlik ilk 48 saatte en yüksek düzeye ulaşacaktır ve sonraki 2 hafta içinde oldukça azalacaktır. Hastalarda 7-10 gün süreyle burun üzerine alçı veya ısıyla biçim verilebilen atel konulur ve tutulur. Yaklaşık bir hafta sonra okula ya da işe dönebilirsiniz. Burun ucundaki şişlik zamanla azalsa da 6 ay kadar sürebilir. Burun ucunda hissizlik olabilir ve bu durum 3 aya kadar düzelebilir.

Sonuç

Kalıcı olarak burun konturlarında düzelme sağlar.

Riskler nelerdir?

Kanama, iltihaplanma (enfeksiyon), burun ucu veya burun tabanında kötü izler, burun kanaması, burunda asimetri ya da asimetrilerin geçmemesi, burunda deformite (şekil bozukluğu) olması, burunda kemer yerine hafif bir sertlik oluşması.

Öneriler

Burnunuzu işlemden sonraki 6 ay süreyle direkt travmadan koruyunuz. Kendiniz, eşiniz, çocuğunuz ve besliyorsanız küçük hayvanlardan koruyunuz. Şişlikler bazen hızlı bazen 6 aya varan sürede ancak geçer. Doktorunuzla aralıklarla görüşerek gerekli masaj ya da diğer uygulamaları yapınız.

Dikişler

Dikişler eriyebilen tipte ve burun içinde olacaktır.

Revizyon

Literatüre göre aşağı yukarı her on hastadan birisinde az ya da çok revizyon gerekebilir. Ödem, yara iyileşmesi sorunları, sigara içilmesi, şeker hastalığı, bağışıklık sistemine ait bazı hastalıklar, burun karıştırma, genetik veya edinsel bazı hastalıklar iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj