Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetiği

Burun Ucu Estetik Ameliyatı (Tip Rinoplasti) Kimlerde Yapılır?

Burun ucu düşük burunlar, burun tabanı genişliği ve buranın daraltılması, burun ucunda yükseklik azlığı, burun ucu asimetrileri, burun deliklerinde genişlik farkı, asimetri, burun ucunda yuvarlaklık veya dörtgen biçim, burun ucunda doğumsal bazı kıkırdak anormallikleri.

Anestezi

Genellikle lokal anestezi, bazen lokal ve aynı anda sakinleştirici (sedasyon) anestezisi. Özel durumlarda, genel anestezi altında (ama aynı gün taburcu).

Ameliyat Süresi

1 saat içinde.

Hastanede Kalış

Ameliyatın olduğu gün biraz istirahat sonrası taburcu olabilir.

Cerrahi İşlem

Kapalı rinoplasti tekniği.

Estetik burun ucu ameliyatı burun delikleri içinde ve burun delikleri arasındaki deri bölmeden yapılan kesilerden yapılmaktadır (Kapalı Rinoplasti). Bu ufak kesilerden girilerek burun ucundaki kıkırdakların biçimi düzeltilebilir, kıkırdak eklenebilir, kıkırdakların yeri veya yönü değiştirilebilir. Burun ucu düşüklüğünde kıkırdak eklenerek, taban kıkırdakları birbirine içten dikilerek yükseklik kazandırılabilir. Burun tabanı geniş ise burun köşelerinden hilal şeklinde veya içten ufak bir parça çıkartılıp burun daraltılabilir. İzler kalıcı değildir. Kısa sürede geçer.

İyileşme Süreci

İşlem sonrasında burunda ve alt göz kapaklarında/yanakta çok az veya hafif bir şişlik olacaktır. Morluk hemen hiç olmaz. Bu şişlik ilk 48 saatte en yüksek düzeye ulaşacaktır ve sonraki 2 hafta içinde oldukça azalacaktır. Hastalarda 7-10 gün süreyle burun üzerinde bantlama yapılır ve biçim korunup şişlik azaltılmaya çalışılır. Yaklaşık birkaç gün sonra okula ya da işe dönebilirsiniz. Burun ucundaki şişlik zamanla azalsa da 3-6 ay kadar sürebilir. Burun ucunda hissizlik olabilir ve bu durum hızla düzelebilir.

Sonuç

Kalıcı olarak burun konturlarında düzelme sağlar.

Riskler Nelerdir?

Kanama, iltihaplanma (enfeksiyon), burun ucu veya burun tabanında kötü izler, burun kanaması, burunda asimetri ya da asimetrilerin geçmemesi, burunda şekil bozukluğu olması, burunda kemer yerine hafif bir sertlik oluşması, burun ucunda düşme.

Öneriler

Burnunuzu işlemden sonraki 6 ay süreyle direkt travmadan koruyunuz. Kendiniz, eşiniz, çocuğunuz ve besliyorsanız küçük hayvanlardan koruyunuz.

Dikişler

Dikişler eriyebilen tipte ve burun içinde olacaktır. Burun tabanı daraltılmışsa bunlar dıştan 1 hafta sonra alınır. İçteki dikişler genelde, 1-2 ayda en geç erir.

Revizyon

Literatüre göre aşağı yukarı her on hastadan birisinde az ya da çok revizyon gerekebilir. Ödem, yara iyileşmesi sorunları, sigara içilmesi, şeker hastalığı, bağışıklık sistemine ait bazı hastalıklar, burun karıştırma, genetik veya edinsel bazı hastalıklar iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj