Kaş Estetiği

Kaş Estetiği

Kaş Estetiği Kimlerde Uygulanır?

Kaş asma, yapısal faktörler, yıpranma ve yüz yaşlanması sonucu yerçekimine bağlı olarak kaşların normalden aşağı düşmesini düzeltmek için yapılan bir küçük cerrahi işlemdir. Daha erken kaş düşüklükleri Botulinum toksini enjeksiyonları (Botox veya Dysport) ile düzeltilebilir. Travma sonucu kaşların tamamı ya da bir bölümü kaybedilmişse kaş ekimi ile kolayca kaş oluşturulur.

Anestezi

Genellikle lokal anestezi altında yapılır. Bazen, lokal anestezi yanında damar yolundan sakinleştirici (sedasyon) anestezisi altında hastanede yapılır.

Ameliyat Süresi

1 saat içinde tamamlanır.

Kaş ekimi gereken bazı vakalarda (kaza sonucu kaşta kayıp varsa) 3-4 saat sürer.

Hastanede Kalış

Hastanede kalmayı gerektirmez. Ameliyatın olduğu gün biraz istirahat sonrası taburcu olabilir.

Kullanılan Madde/İlaç/Materyel Nedir?

Bunu sağlamak için bazı özel askı implantları (Silhouette Soft PLA konili ipler gibi) veya erimeyen kalıcı cerrahi iplikler kullanılmakta. Bu teknikle dıştan görünmeyen ve kaş veya alın derisinde herhangi bir iz ya da kesi oluşturmadan kaşları istenildiği gibi çekici bir konuma getirmek mümkün. Bu özel iğnelerin giriş ve çıkış delikleri iz bırakmadan birkaç günde kapanır.

Botulinum toksin uygulaması cerrahi dışı yöntemdir. Ayaktan ağrı kesici kremlerle kolayca uygulanır. Kaşlarda eğer alın kası iyi çalışıyorsa 6-9 ay yükselme sağlar.

Nasıl Uygulanıyor?

(1) Kaş asma için saçlı derinin içinde alına yakın sağ ve solda 2 adet 1 cm uzunlukta ufak kesiler yapılır ve lokal anestezi ve bazen damar yolundan da anestezi desteği ile kaşlar doğru bir derin tünel açılır ve buradan kaşların doğal kavisini bozmadan yukarı saçlı deri içindeki derin ve sert dokulara tesbiti ile kalıcı askılama sağlanır. Kesiler 1-2 dikişle kolayca kapatılır ve sonuçlar hemen görünür.
(2) İplerle kaş asma yapılması ise lokal anestezi altındadır. Bu özel ipler konili veya tırtıklı iplerdir ve lokal anestezi altında kaşın köşesinde açılan bir minik delikten girilip kaşın içinde yatay 2.5-3 cm girilip çıkılır ve ucu kesilir. İpin iğneli diğer ucu ise yukarı dik olarak deri altında derinde ilerletilip saçlı deri içinde/kenarından çıkılır koniler (Silhouette Soft) yerleştirilip kaş asma tamamlanır.

Ne Kadar Süre Etkili Oluyor?

Kaş asma, yerçekimine karşı 3-5 yıl etkilidir. İstenirse lokal anestezi ile saçlı deri içindeki aynı yerden sıkılama ya da gevşetme kolayca yapılabilir. Botulinum toksini ile kaş asma sonucu 6-9 ay etkilidir.

Kaç Yıl Gençlik Gençleştiriyor?

Ortalama 5-10 yıllık gençleşme sağlıyor.

İyileşme Süreci

İşlem sonrasında alın ve kaş kenarında çok az veya hafif bir şişlik olacaktır. Morluk hemen hiç olmaz. Bu şişlik ilk 48 saatte en yüksek düzeye ulaşacaktır ve sonraki günlerde oldukça azalacaktır. Hastalarda 3-4 gün süreyle alın ve kaşta bantlama yapılır. Yaklaşık birkaç gün sonra okula ya da işe dönebilirsiniz.

Sonuç

Kaşlarda en az 3-5 yıl yükselme sağlar.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj