Meme Küçültme

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlerde Yapılır?

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesinde 35 yaş üzerindeki hastalar Mammografi ve Meme Ultrasonografisi çektirmelidirler; 35 yaş altında iki yanlı meme ultrasonografisi yeterli olacaktır. Böylece ileride memede oluşacak doku değişiklikleri ameliyat öncesi ile karşılaştırabilir. Hastaların “adet” dönemi sırasında bu ameliyat pek uygun değildir.

Anestezi

Genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat Süresi

2.5 - 3 saat.

Hastanede Kalış

Ameliyat sonrasında bir gece yatış gerekir. Meme küçültme fazla ağrılı bir ameliyat değildir. Her göğüste deri altına bir dren konabilir ve genellikle 1-5 günde drenler çekilir. Dren çekilmesi çok ağrılı bir işlem değildir. Her hastaya dren konması gerekli olmaz.

Cerrahi İşlem

Her meme küçültme ameliyatı öncesinde hastanın göğüslerinde yapılan büyüklük ve sarkma açısından yapılan değerlendirmeler sonrasında ameliyat çizimleri yapılır. Ameliyatta kullanılacak meme küçültme tekniği ters-T, vertikal (dikey) ya da B tekniği olabilir. Fazla olan meme ve yağ dokusu simetri gözetilerek memenin dış, iç ve üst ya da alt bölümlerinden çıkartılır; fazla deri de çıkartılır ve tekrar memeye biçim verilirken meme ucu ile areola yukarı çekilir ve yeni yerine dikişlerle oturtularak sabitlenir.

İyileşme Süreci

Sonuç

Meme küçültme ameliyatı sonrası oluşan meme ucu, meme başı ve konturları kalıcıdır; sonradan ameliyat sonrası kilonuzun üzerine 5-10 kilodan fazla alırsanız göğüslerde büyüme ve sarkma başlayabilir. Memede yapılan kesiler önce kırmızı ve sonradan pembeleşen izlere dönüşecektir. İz kremlerini 3-6 ay süreyle kullanmak gerekecektir.

Riskleri

Uyarılar

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj