PRP Uygulamaları

PRP Uygulamaları

Trombosit Hücresi Nedir?

Trombosit kandaki şekilli elemanlardan birisidir. En önemli özelliği kanamayı durdurması ve kan pıhtılaşmasında önemli rol oynamasıdır. Kandaki sayısı yaklaşık 150000-400000 arasıdır. Trombosit sayısı azalırsa kan pıhtılaşması azalırken trombosigt sayısı artarsa kanın pıhtılaşması ve katılaşma artar.

PRP Nedir?

Trombositten-zengin Plazma (PRP), plazma içinde insan trombositlerinin yoğun düzeyde bulunduğu sıvıya verilen isimdir. PRP içinde konsantre hacimde yer alan trombositlerin içinde biyoaktif proteinler bulunur ki bunlar içinde doku onarımı ve yenilenmesini sağlayan büyüme hormonları büyük ağırlıktadır. Bu büyüme faktörleri içinde özellikle EGF (Epidermal Büyüme Faktörü), PDGF (Trombosit kökenli Büyüme Faktörü), TGF Beta (Dönüştürücü Büyüme Faktörü) ve diğer büyüme faktörleri yer alır.

PRP bilimsel olarak doku yenilenmesi, yaşlanan derinin yeniden yapılanması ve deri gençleşmesi için önemli bir uygulamadır.

PRP Kimlere Uygulanır?

Deri yaşlanması genetik kökenli faktörler (içsel nedenler) ve çevresel faktörler (foto-yaşlanma) sonucunda gerçekleşir. Deride hacim kaybı olan, kırışıklıkları artmış ve güneşe bağlı deri yaşlanması olanlarda PRP çok faydalıdır. PRP, saç PRP’si şeklinde uygulandığında saçları güçlendirir, saç dökülmesini azaltır ve yenilerinin çıkmasını hızlandırır.

Kanser hastaları ya da kanser şüphesi olanlarda PRP uygulanmaz. ABD uygulama standartlarına göre bir yıl içinde birer ay ile (3 hft da olabilir) toplam 5 kereden fazla uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Anestezi

Genellikle lokal anestezi, bazen lokal ve aynı anda sinir blokları anestezisi. Özel durumlarda hastanede sedasyon anestezisi gerekebilir. İyi ve tam his bloğu gereklidir; ağrılı hale gelebilir.

PRP Enjeksiyonu Süresi

1 saat içinde: 10 dk sinir bloğu, lokal anestezi + 8-12 dk kanın santrifüjü + 15 dk PRP’nin yüze enjeksiyonu.

PRP Sonrası Öneriler?

PRP sonrası yüz hafif şişebilir. Bu nedenle, işlemi Cuma veya cumartesiye denk getirip sonraki 2 gün içinde şişliklerin inmesi için kullanılabilir. Hafif morluk bazı hastalarda olabilir. Enfeksiyon hemen hiç olmaz. Belirgin etki 1-2 haftaya görülmeye başlar.

PRP ile Nasıl Bir Sonuç Beklemeli?

Estetik Dışı PRP Uygulamaları?

Yan Etkisi

Yan etkisi ancak bazı sistemik hastalığı olanlarda vardır. Genelde hemen hiç yan etkisi yoktur.

NOT: Botulinum Toksini BTX ile birlikte aynı zamanda yüze uygulanırsa BTX etkisini azalttığı gösterilmiştir. BTX ayrıca kısa ömürlü olmaktadır.

Drakula Tedavisi Nedir?

Fransız bir doktorun ilk kez ortaya attığı ve daha etkili olduğunu iddia ettiği bir PRP türüdür. Bu PRP uygulamasında, PRP ile vitaminlerden oluşan mezoterapi kokteyli karıştırılıp PRP Mezoterapi etkisi elde edilir.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj