Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Hangi Hastalarda Uygundur?

Kilolu hamilelik ve doğum sonrasında karın duvarı gevşekliği, kronik yıpranma ve yaşlanmaya bağlı karın duvarı gevşekliği, tedavi için yüksek doz kortizon kullanan ya da geçmişte kullanmaya bağlı yıpranmış karın duvarı, karın ön duvar kaslarının fıtığı/zayıflığı ve karın duvarında özellikle göbek altında yağlanma ve deri gevşekliği.

Anestezi

Genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat Süresi

2- 3 saat.

Hastanede Yatış

Genellikle 1-2 gün hastanede yatış gerekir. Deri altında bir ya da iki dren adı verilen ve içeride birikebilecek kan ya da sıvıları dışarıdaki bir hazneye boşaltan borular konur ve bunların alınması bazen 3-7 gün sürebilir.

Cerrahi İşlem

Karın duvarında alt bölgede yapılan ve sezaryen ameliyat izi varsa bu izden yapılır. Karın germe ile deri ile fazla yağ dokuları cerrahi olarak çıkartılır. Eğer, hasta önceden sezaryen ile doğum yapmışsa bu aynı kesi kullanılır ve yanlara doğru biraz yatay olarak uzatılarak göbek korunurken göbek ile sezaryen çizgisi arasındaki yağlı ve sarkan dokular çıkartılır. Yağların altında yer alan karın ön duvar kasları orta hatta dikişlerle sıkılaştırılır; karın düz ve sıkı bir hale getirilir. Ayrıca karındaki deri çatlakları da kapsandığı ölçüde çıkartılmış olur ve kötü görünüm düzeltilmiş olur.

İyileşme ve Düzelme Süreci

Sonuç

Riskleri

Uyarılar

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj