Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe Ameliyatı

Kol Germe (Brakiyoplasti) Ameliyatı Kimlerde Uygulanır?

Kolların biçimi özellikle çok fazla kilo veren ya da kilo alan kişilerde önemli bir sorundur. Kolların sarkık olmaması ve günlük işlerinde görünen kolların kötü görünmemesi hastalarda temel ortak istektir. Ayrıca, çok spor geçmişi olmayan hastalarda da kol sarkmasına rastlanılır. Kollardaki "yarasa kanadı" görünümü, deri çatlakları, önkola göre daha şişkin kol ve koltuk altında yağlanma şikayet konularıdır.

Anestezi

Genellikle genel anestezi altında ameliyathanede yapılır. Bazen, lokal anestezi yanında damar yolundan sakinleştirici (sedasyon) anestezisi altında hastanede yapılabilir.

Ameliyat Süresi

1-2 saat içinde tamamlanır.

Hastanede Kalış

Hastanede kalmayı gerektirmez ancak bazı durumlarda en fazla bir gün kalış olabilir.

Cerrahi İşlem

Dirsekten koltuk altına kadar uzanan sarkmış deri elips şeklinde işaretlenir ve deri altı yağ dokusu ile birlikte düzgün bir kol konturu oluşacak şekilde işaretleme yapılır. İşaretleme ayakta ve kol vücut ile 90 derece dik açı yapacak şekilde yapılır.

Hastanın kolunda çok fazla sarkma varsa (evre 3) o zaman önce “liposuction” yapılıp yağ kitlesi boşaltılır ve sonra sarkan deri parçası cerrahi olarak çıkartılır ve kol düz bir şekle getirilir.

İyileşme Süreci

Hasta hızla düzelme sürecine girer ve ameliyattan saatler sonra taburcu edilebilir. İlk kontrol ameliyattan 2 gün sonradır. Kolların ameliyat sonrası 2 haftada hemen her zaman kalp seviyesinde yüksekte tutulması ve terlemenin önlenmesi önemlidir. Altı hafta ağır egzersiz yasaktır ve kollarla 3 hafta sonra hareket başlatılabilir.

Sonuçlar

Hastalarda memnuniyet çok fazladır. Dirsek iç kısmından koltuk altına uzanan bir düz dikiş çizgisi ve izi oluşur. Bu iz bazen zor geçer; her hastada iz tedavisi yapılmaktadır. Uzun dönemde pembe renkli izler oluşur.

İyileşme Süreci

İşlem sonrasında kollarda çok az veya hafif bir şişlik olacaktır. Morluk bazen olur. Bu şişlik ilk 48 saatte en yüksek düzeye ulaşacaktır ve sonraki günlerde oldukça azalacaktır. Hastalarda 1-3 hafta değişen sürelerde bantlama ile dikişler desteklenir. Yaklaşık 3-4 gün sonra okula ya da işe dönebilirsiniz.

Olası Problemler

İyileşme sürecinde, dikişlerde ufak tefek alanlarda açılma (kısmen) riski %25 civarıdır. Serum sıvısı birikimi, enfeksiyon, deri nekrozu ve derin toplardamarlarda tıkanıklık çok az oranlarda görülür.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj