Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Hastalarda Uygundur?

En sık istenen ilk birkaç estetik cerrahi girişimden birisidir.

Ameliyat Öncesi

Ameliyat öncesinde 35 yaş üzerindeki hastalar Mammografi ve Meme Ultrasonografisi çektirmelidirler; 35 yaş altında iki yanlı meme ultrasonografisi yeterli olacaktır. Böylece ileride memede oluşacak doku değişiklikleri ameliyat öncesi ile karşılaştırabilir.

Anestezi

Genel anestezi altında yapılır.

Ameliyat Süresi

1-2 saat.

Hastanede Kalış

Genellikle bir gün hastanede yatış gerekir. Bazen az sıklıkla da olsa deri altında meme protezi etrafına dren adı verilen borular konur. Dren, içeride birikebilecek kan ya da sıvıları dışarıdaki bir hazneye boşaltı. Bu dren, normal koşullarda, 1-3 gün içinde çekilir.

Cerrahi İşlem

Meme büyütme ameliyatı için özel bir engel durum yoksa silikon meme protezleri kullanılır. Bu protezler elde edilecek meme şekli ve büyüklüğüne göre 175 ile 450 mL arası değişik hacimlerdedir. Silikon jel dolu veya izotonikle doldurulan olmak üzere 2 değişik tipi vardır. Meme protezleri hastanın areola adı verilen meme başından, meme altındaki doğal kıvrımdan veya koltuk altından içeri yerleştirilebilir. Bu protezler içeride meme dokusu altına kas üstüne veya kas altına konulabilir ve bu değerlendirmeyi plastik cerrahınız yapacaktır. Kas altına protez yerleştirmek için göğüs kasında bir kesi yapmak gerekir ve bu grup hastalarda ameliyat sonrası ağrı biraz daha fazladır. Ameliyat sonrasında kapalı dikişlerle kapatılır ve alınması gerekmez. Özel bir sütyen giydirilir ve bunun ilk bir ay gece-gündüz giyilmesi uygun olacaktır. İlk 3-4 hafta kolları çok yukarı kaldırmak ve yanlara açmak ya da zorlamak uygun olmaz.

İyileşme Süreci

Sonuç

Riskleri

Uyarılar

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj