Omuz Estetiği / Vatka Ameliyatı

Omuz Estetiği / Vatka Ameliyatı

Özellikle genç hastalarda doğumsal kemik ve kıkırdak gelişim anormallikleri sonucu ("Kürek kemiği yüksekliği", "Sprengel Hastalığı") veya sonradan sürekli ağır çanta taşımak gibi edinsel nedenlerle omuz ve yanı sıra boyun kenarı düşüklüğü oluşabilir. Travma veya sinir felci sonrası da omuz çökmesi oluşabilir.

Omuz çöküklüğü nasıl düzeltilir?

Vatka Ameliyatı: Böyle durumlarda çok ağır yapısal kemik ameliyatları gerekmeyen durumlarda veya hasta istemiyorsa sanki ceket içine "vatka" koyar gibi omuz içine deri altına da vatka gibi bir protez konabilir. Silikon protezler ile sağ ve sol omuza yükseklik kazandırılır. Hastanın ceketi omzundan düşmez.

Plan 2: Hastanın çok fazla omuz düşüklüğü yoksa veya silikon protez istemiyorsa 2. plan burada yükseltme için yağ enjeksiyonudur. Hastanın istemediği yerden alınan yağlar süzülüp omuzda deri altına, boyundan omuz ucuna kadar enjekte edilip, yaklaşık 100 ml, omuz yüksekliği arttırılabilir.

Anestezi

Genel anestezi altında yapılır ve süresi 1-2 saattir. Hastanede 1 gece-gün kalış gerektirir. Ameliyat sonrası ilk 1-2 gün biraz ağrılıdır. Şişlik ve ağrı kesici tedaviler mutlaka verilir.

Ameliyat

Girişi yeri hastanın omuz durumuna göre ya enseden ya da boyundan yaklaşık 3-4 cm yatay giriş deliğinden yapılabilir. Hastanın omuz uzunluğuna göre seçilen silikon protez (bu genellikle baldır büyütmede kullanılan silikon yapıda protezdir) parmakla büyük emek harcanarak ilerletilir ve omuza yatay olarak yerleştirilir. İz kalmaz. Ancak 3-6 ay iz tedavisi için bazı kremler kullanmakta fayda vardır.

Sonuç

istendiği kadar yüksek omuz konturu elde edilir. Hastalarda omuz protezi kenarını daha da yumuşatmak için etrafına 3-6 ay sonra yağ enjeksiyonları gerekir.

Olası Problemler

Ödem, ağrı, kan birikimi, ekimoz, enfeksiyon.

phoneSorun Cevaplayalım
Ad / Soyad
E-Mail
Tel
Mesaj